KÜRESEL İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ

Emily Cadenhead

Çok başarılı bir çalışma. Sanatçısı  Emily  Cadenhead.

Küresel iklim değişikliği bir gerçek. Dünyanın iklimini düzenleyen en önemli etkenlerden biri olan ” buzullar” karbon salınımıyla atmosferi çok fazla ısıttığımız için, eriyor. Dünyanın ısı dengesi değişiyor. Mevsimler değişiyor.Eriyen buzullar bilim insanlarının tahminine göre, önümüzdeki 100 yılda deniz seviyesini birkaç santim yükseltecek. Kıyı şehirleri yavaş yavaş sularla kaplanacak. Bazı adalar tamamen batacak.

Buzulların erimesi ilk önce Kuzey Yarıküre’de yaşayan canlıları etkilemeye başladı. Penguenler, kutup ayıları, foklar ve diğer hayvanlar bir süredir çok zor durumda. Büyük sürüler halinde yaşayan penguenlerin  yüzlercesi, çöken buzulların arasına düşüp sıkışıp kalarak ölüyorlar. Foklar da aynı. Büyük bir kısmı üzerine çıkacak buzul parçası bulamayıp suda telef oluyor. Kutup ayıları ısınan havada yaşayamıyor, beslenemiyor. Çoğu açlıktan ölüyor. Yaşamak için farklı yollar bulabilenlerin avlanma karakteri değişiyor. Kutuplarda yaşayan hayvanların sayısı giderek azalıyor.

Belgeselleri izlerken şimdi onlar için acı duyuyoruz. Gelecekte biz insanların yaşayacaklarımızı düşünmemeye çalışıyoruz. Devletler karbon salınımını azaltacak önlemleri almak için, kısa vadeli hedefler üzerinde bir türlü anlaşamıyorlar. Neden? Küresel kapitalizmin çarkları para… para… para… diye döndüğü için. Dünyada açlık ve kitle halinde ölümler başlayıp, dünya yaşanmaz hale gelirse, paraya tapanlar sahip oldukları para ile ne yapabilecekler acaba? Yaşayacak başka DÜNYA yok ki.

Herkesin iklim konusunda daha duyarlı olması, önlemlerin bir an önce alınması için savaşan bilim insanlarına ve aktivistlere omuz vermesi gerektiğine inanıyorum.

REZAN ÖZGER

 

 

 

 

 

 

Reklamlar