EVREN ve GÜNEŞ SİSTEMİ

Geceleri başımızı kaldırıp gökyüzüne baktığımız zaman ne görüyoruz? Parıldayan minik ışıklar… yıldızlar. Gördüğümüz evrenin tümü mü? Nasıl olsun, bu olanaksız. İçinde olduğumuz Samanyolu Galaksisi gibi evrende bilebildiğimiz 100 milyar galaksi var. Dünyamız minnacık bir gezegen. Bazı yıldızların ışığı bize 40 bin yılda ulaşıyor, tabii bizim zaman ölçümüzle. Biz ışığını gördüğümüzde o süpernova olmuş, sonra sönmüş, belki kara delik olmuştur. Belki parçalanmış, parçaları başka yıldızların gezegeni olmuştur.

İşte aşağıdaki resim, gökyüzüne baktığımızda görebildiğimiz alanı sarı bir daire içine almış. Samanyolu Galaksisi’nde ufacık bir alan.

Güneş sistemimiz de sarı dairenin oralarda bir yerde. Bizim güneşimiz evren ölçülerinde, orta büyüklükte bir yıldız sayılıyor. Ama bizim için yaşam kaynağı. Başarabilsek gezegenimizin yaşamsal değerlerini harcamayıp, kömür gibi, petrol gibi… güneşimizden gerekli olan tüm yaşam enerjisini sağlayabiliriz. Belki 100, belki 500 yıl sonra, tabii o zamana kadar gezegenimizi yok etmezsek.

Evrendeki bütün yıldızların bildiğim kadarıyla, etraflarında dönen gezegenleri var. Bizim güneşimizin etrafında dönen yalnız bizim gezegenimiz yani DÜNYA değil. Yedi arkadaşımız daha var. Sekiz gezegendi, bir tanesi, PLUTON birkaç yıl evvel bilim çevrelerince, tümüyle gezegen özelliklerine sahip olmadığı için  gezegen statüsünden alındı.

Mercury ve Venüs ( Sabah Yıldızı ) Dünya’ya göre İç Gezegenler… Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün Dış Gezegenler olarak tanımlanıyor. Bu gezegenlerden sadece DÜNYA’da yaşam var. Diğerlerinde yok, çeşitli nedenlerden dolayı olamıyor. Dünya’ya en yakın olan Mars’ta yaşam aradı insanlar ve bazı işaretleri bir zamanlar yaşam var olabilir diye yorumlamaya çalıştılar, ama yok işte.

Evren nasıl oluştu henüz kesin bilmiyoruz. Dinlerin açıklamalarının dışında, bilimim BİNG BANG Teorisi var, bir büyük patlama. İnsan Dünya’da nasıl var oldu..? Dinlerin söylemlerinin yanında Darvin’in EVRİM TEORİSİ var. Ama sorular… sorular… sorular bilim insanlarının kafalarını yormaya devam ediyor.

Koskoca Evren’de bizim gibi canlıların yaşam olasılığı var mı, yoksa yalnız mıyız? 25 milyar benzer gezegende yaşam formları olabilirmiş. Bize benzemeleri şart değil, değişik formlarda, hatta algılayamayacağımız yaşamlar bile olası. Ama bunların hepsi şimdilik varsayım. Ünlü bilim insanı Stephen Hawkıng, eğer bir gün uzaydan gelenler olursa, tehlike büyük diyor. Gelenler mutlaka gelişmiş bir uygarlıktır ve istila söz konusu olabilir görüşünde.

Biz de dahil, milyonlarca canlının yaşadığı gezegenimiz Dünya’nın kıymetini bilmemiz, onu tüm canlılarıyla beraber korumamız gerekirken, alabildiğine tüketmemiz ise çok acı… NOAH’ın HOMO SAPİENS kitabını şiddetle öneririm. Sevgiler…

 

Rezan Özger

 

Kaydet

Reklamlar