HAKKIMDA / ABOUT ME

Hukukçuyum, uzun yıllar serbest avukatlık yaptım. Oysa ben ressam veya yazar, ya da ikisini birden olmak istemiştim. Lise yıllarında resim derslerinde oldukça ciddi kara kalem ve yağlıboya çalıştım. Ayrıca defterlerime, kitaplarıma, her yere çizerdim. Ama Mimar Sinan Akademisi’nin sınavını kazanamadım. Çok, ama çok ağladım. O zamanlar şimdiki gibi sınava hazırlayan kurslar yoktu. Ailem de ressam olmak isteğimi desteklemedi. Sanırım resimle para kazanamayacağımı düşündüler.

Babam iki meslek önerdi; diş hekimliği ve hukukçuluk. Herkesin diş sorunu olur, insanların mahkemeye de işi düşer demişti. Hukuk Fakültesi sınavına beni kolumdan tutup götüren annem, sınav süresince kapıda bekledi. Sonuçta avukat oldum ve 1973 sonundan 2000 yılına kadar kesintisiz avukatlık yaptım.

Bu zaman süresince içimdeki resim yapma isteği hiç kaybolmadı. Hatta giderek kendini daha çok… daha çok duyurmaya başladı. En sonunda bütünüyle açığa çıktı ve ben 1998 yılı başında ciddi olarak resim çalışmaya başladım. 1999 sonunda da sadece resimle yaşamaya karar verdim ve avukatlığı bıraktım. Usta ressamlardan dersler aldım, kendi başıma da yoğun çalıştım. Yıllar içinde kendi özgün tarzım oluşmaya başladı. Çizmenin ve boyamanın yanı sıra resmin tarihi, evreleri, sanatçılar… sanat dünyasında dünyada, ülkemizde neler olmuş, günümüzde neler oluyor öğrenmeye çalıştım. Sürekli olarak tekniğimi geliştirmek, yeni şeyler öğrenmek için çırpınırım.

Resmin yanında edebiyat ve sinema ve müzik her zaman yaşamımın parçası oldu. Doymak bilmez bir okuyucu, izleyici ve dinleyiciyim. Sayısız dava dilekçeleri dışında, kendim için öyküler, denemeler yazdım, yazarım. Üniversite yıllarında, yerel bir gazetede bir süre başyazı yazdım, avukatlık sırasında da Cumhuriyet Gazetesi’nde üç dört makalem yayınlandı. Yazmayı severim.

Son yıllarda iki ayrı Yaratıcı Yazarlık Atölyesi çalışmalarına katıldım. Ayrıca yazdığımız öyküleri paylaştığımız ve projeler oluşturduğumuz bir arkadaş gurubum var. Resim çalışmalarımın yanında öyküler yazmayı da sürdürüyorum.

******************

I am a lawyer and I’ve worked as an attorney at law for many years, yet, I’ve always wanted to be a painter or a writer, or both. In my high school years, I studied charcoal and oil paintings. I used to draw and sketch onto all my textbooks and notebooks. However, I was not able to pass the entry exams to study at the Mimar Sinan Academy . I cried a lot about that. Back then, there weren’t any preparatory courses that you could take to train for that specific entry exam. My family was not supportive of my decision to become an artist either. I think that they thought that I would not be able to make any money being an artist.

My father offered me two professions to choose from; being a dentist or a lawyer. He said that everyone would have a tooth problem sooner or later and that most people would end up in court for one or the other reason. My mom held my hand and brought me to the entry exam for the school of law. She waited outside during the entire exam. At the end, I’ve become a lawyer and worked non-stop as an attorney between 1973 and 2000.

But during all these years, I have never lost the desire to draw and paint. In fact, it eventually became a real need. Finally in 1998, this yearning became so strong that I started studying painting intensively. In 1999, I have decided to live as an artist and quit practicing law completely. I studied under master painters and also practiced extensively on my own, which allowed me to develop my personal style. In addition to drawing and painting, I studied art history, painters, and the past and current trends in the art world to extend my knowledge and keep abreast of current global developments. I always have a strong aspiration to learn new things and improve my technique.

In addition to painting; literature, cinema, and music have always been a significant part of my life. I am an avid reader, cinema enthusiast and listener. I’ve also written numerous short stories, and essays and I still keep writing. During my college years, I have been an editorial writer for a local newspaper and also a national newspaper has published several of my articles. I like writing.

In the last couple of years, I’ve participated in two creative writing workshops. I am also a member of a writing group that we have established with friends, who love literature and writing. We share our writings with each other and work on projects related to literature. Alongside painting, I am also writing short stories.

Reklamlar